Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl stížnost společnosti Autobusová Doprava Louny na tendr na zajištění autobusové dopravy na jihu Čech. Jihočeský kraj tak může podepsat smlouvu s vybraným dodavatelem, rozhodnutí je pravomocné. Úřad jej zveřejnil na svých internetových stránkách. Odcházející hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) už přenechá podpis smlouvy s dodavatelem novému vedení kraje.

„Je to každopádně příjemná zpráva,“ řekla Stráská na dotaz ČTK. Dodala, že podpis smlouvy už ale končící vedení kraje nechá nové krajské radě. „Je na ní, jak bude postupovat,“ poznamenala.

Tendr na zajištění veřejné linkové osobní dopravy na území kraje měl mít hodnotu přibližně 4,5 miliardy korun bez DPH. Autobusová Doprava Louny (ADL) napadla u antimonopolního úřadu zadávací podmínky tendru, podle ní je Jihočeský kraj jako zadavatel vymezil nepřiměřeně, diskriminačně a netransparentně. ÚOHS proto Jihočeskému kraji předběžným opatřením zakázal uzavřít smlouvu s vítězem tendru, dokud jeho podmínky neposoudí.

ÚOHS už v první instanci námitky ADL odmítl, firma proti jeho rozhodnutí podala rozklad. V něm předseda úřadu Petr Rafaj rozhodnutí první instance potvrdil, rozhodnutí je tak pravomocné. Zároveň pominul zákaz uzavřít s vybraným dodavatelem smlouvu.

Soutěž vyhlásil Jihočeský kraj loni v červnu, opravy v tendru byly zveřejňovány do letošního března. V květnu krajský úřad odmítl námitky ADL, která se následně obrátila na ÚOHS.

ÚOHS podmínky tendru posoudil, ale nedospěl k názoru, že by byly stanovené v rozporu se zákonem. To ve druhé instanci potvrdil i předseda Rafaj. „Po zvážení všech aspektů dané věci a po zjištění, že Úřad postupoval v souladu se zákonem a správním řádem, jsem dospěl k závěru, že nenastaly podmínky pro zrušení napadeného rozhodnutí,“ uvedl v rozhodnutí.

Proti tomuto rozhodnutí se může kterákoliv ze stran bránit žalobou u Krajského soudu v Brně. O možnost podepsat s vítězem tendru smlouvu ale ani v takovém případě Jihočeský kraj nepřijde.

 

Zdroj : ČTK