Koronavirová krize a s ní spojené vládní restrikce omezily i část dopravních služeb. Část provozu už v minulých dnech přerušili železniční a autobusoví dopravci a také dopravní úřady, úplně zavřít nyní musí i autoškoly. Provozy klíčové pro automobilový provoz však fungují i nadále. Proti jaru jsou možné i cesty do zahraničí. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva dopravy.

Stávající situace už omezila část vlakového i autobusového provozu v zemi. Počty cestujících v minulém týdnu klesly na polovinu běžného zájmu a dá se očekávat, že další vládní omezení poptávku ještě více sníží. Dopravci proto v minulých dnech omezili část svého provozu, zejména mimo dopravní špičku. Jezdit přestaly některé spoje na jinak vytížené trati mezi Prahou a Ostravou, po dohodě se státem ubyly i některé spoje například na linkách mezi Prahou a Hradcem Králové, Děčínem, Brnem, Českými Budějovicemi a rovněž mezi některými krajskými městy. Doprava oslabuje i v regionech.

Provoz výrazně omezily i dopravní úřady, což komplikovalo vyřizování žádostí o nové řidičské průkazy a další doklady. Na úřadech se tak v minulých dnech tvořily dlouhé fronty, v nichž lidé často nedodržovali některá opatření proti nákaze, zejména nošení roušek a tvoření rozestupů. Stát proto rozhodl o prodloužení platnosti řidičských průkazů, jejichž platnost vypršela během současného nouzového stavu. Držitelé nyní propadlých dokladů si je tak nyní nemusí okamžitě měnit a nebudou za to postihováni. Opatření platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. Prodloužení platí zatím po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však jedná s Evropskou komisí o prodloužení až do konce března příštího roku.

V provozu naopak dál zůstávají autoservisy či stanice technické kontroly (STK). Vláda postupně tyto subjekty povolovala i na jaře, jsou totiž klíčové pro automobilový provoz. To se samozřejmě týká i čerpacích stanic. Řidiči si tak i nadále budou muset dávat pozor na platnost své technické kontroly u auta, jízda bez platné STK totiž bude nadále považována za přestupek.

Na rozdíl od jara stát nezavřel ani hranice, stále je tak možné vycestovat. Lidé však musí u některých zemí počítat s povinnou karanténou či testy na covid-19. Ty z okolních zemí vyžaduje například Slovensko či Německo.

 

Zdroj : ČTK