The Tesla Inc. Gigafactory in Shanghai, China, on Wednesday, June 15, 2022. Tesla has staged a remarkable comeback in terms of its production in China, with May output more than tripling despite the electric carmaker only recently getting its Shanghai factory back up to speed after the city???s punishing lockdowns. Photographer: Qilai Shen/Bloomberg

Americká automobilka Tesla začala ve své čínské továrně vyrábět verzi elektromobilu Model Y, kterou hodlá prodávat v Kanadě. Poprvé tak bude vyvážet svá auta z Číny do Severní Ameriky. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na zdroj obeznámený se situací a na interní dokument.

Model Y je celosvětově nejprodávanějším vozem automobilky Tesla, zatímco čínský závod je největší a nákladově nejefektivnější továrnou podniku. Tesla o víkendu uvedla, že v Kanadě nabídne levnější verzi vozu Model Y. První dodávky této nové verze kanadským zákazníkům by se podle ní mohly uskutečnit mezi květnem a červencem.

Továrna v Šanghaji podle zdroje zahájila výrobu verze elektromobilu Model Y pro kanadský trh tento měsíc. Interní výrobní zpráva, ke které agentura Reuters získala přístup, ukazuje, že tyto vozy byly navrženy a testovány pro vývoz do Severní Ameriky a že v tomto čtvrtletí by se mělo vyrobit téměř 9000 kusů.

Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, je největším výrobcem elektromobilů na světě. V loňském roce dodala zákazníkům 1,31 milionu vozů, což představovalo meziroční nárůst o 40 procent.

Zdroj : ČTK