[quote]Všichni čtyři uchazeči o správu mýtného systému po roce 2019 splnili kvalifikační podmínky a mohou postoupit do další fáze výběrového řízení. ČTK to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Ve druhém kole uchazeči o zakázku za předpokládaných 29 miliard korun podají předběžné nabídky s cenou a s technickým řešením, které chtějí pro výběr mýta využít. Kromě nynějšího provozovatele, společnosti Kapsch, se do tendru přihlásily slovenský SkyToll, maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems.[/quote]

,,Chceme mýto konečně otevřít konkurenci, aby firmy ukázaly, za jakou cenu ho umí technicky vyřešit. Nyní už připraví podrobné nabídky,“ řekl ČTK Ťok.

Termín pro jejich podání je 70 dní.

Výběrové řízení vyhlásilo ministerstvo dopravy v polovině června. Tendr, který je v současnosti nejvýznamnější veřejnou zakázku v dopravě, provázejí spory. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) už zahájil dvě správní řízení, které má posoudit férovost zadávacích podmínek. Druhé řízení, jehož zahájení oznámil ÚOHS v úterý, reaguje na výtku společnosti Kapsch. Ta si stěžovala na neurčitost plnění, tedy že zadání ministerstva je příliš široké. V konečném důsledku tak budou mít všichni uchazeči problém pro úřad požadovanou technologii ocenit, řekl ČTK mluvčí Kapsche David Šimoník. Ministr Ťok již dříve firmu Kapsch obvinil, že se snaží tendr zastavit, společnost to popřela.

Kapsch prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran v Česku vybírá mýtné od roku 2007. Za deset let se z mýtného získalo 77,5 miliardy korun, loni to bylo 9,89 miliardy. Náklady na provoz činí 1,5 miliardy korun ročně.

Mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnou variantou. Nově pro výběr mýta zvolilo satelitní technologii Bulharsko.

Zdroj: ČTK