DPP

Ústecký kraj rozhodl, že bude od dopravců vymáhat sankce ve výši 1,6 milionu korun. Většinu peněz má zejména za neodjeté spoje zaplatit společnost ČSAD Slaný, která provozuje autobusy na Teplicku. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj). Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva skupiny ICOM Transport, pod kterou ČSAD Slaný patří, odmítla vyjádření kraje komentovat.

„Pro zajímavost tam dáváme pokutu i třeba RegioJet za nedostatečný počet zálohových vozidel a jsou tam také pokuty 2000 korun za nefunkční odbavovací systém,“ uvedl Řehák. K neodjetým spojům na Teplicku doplnil, že občany nezajímají objektivní problémy, kterými společnost výpadky odůvodnila.

Dopravce zahájil provoz na Teplicku na začátku loňského prosince, smlouvu má na deset let. Provoz na jednotlivých linkách od počátku nebyl v plném rozsahu. Výpadky předem kraji dopravce hlásil. Neodjeté spoje podle dopravce přímo souvisely s pandemií covidu-19. Situace na přelomu loňského a letošního roku byla podle dřívějšího vyjádření Kratochvílové výjimečná.

Situace se pak ještě opakovala v březnu, kdy mělo nastoupit 74 řidičů. „Měli jsme podepsané smlouvy s konkrétními lidmi, kteří se k nám ale nedostali kvůli vypuknutí války na Ukrajině. A naopak tam zůstali ti, kteří tam odjeli na dovolenou,“ řekla Kratochvílová.

Společnost si už dřív zažádala o prominutí pokuty, což zastupitelstvo kraje odmítlo. Podle Řeháka bude sankce kraj nejprve vymáhat, pokud je dopravci odmítnou zaplatit, obrátí se na soud.

Zdroj : ČTK