[quote]

Krajský soud v Českých Budějovicích souhlasí s návrhem insolvenční správkyně firmy Heavy Machinery Services (HMS), aby dostali zaplaceno zajištění věřitelé. Soud souhlasil i se zálohou odměny správkyně 7,8 milionu Kč. Soud ale zakázal správkyni nakládat s penězi získanými z prodeje závodu, než bude pravomocné rozhodnutí o konkursu. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku.

 

[/quote]

Firma HMS podala v červnu odvolání proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurs. Domáhá se toho, aby odvolací soud usnesení zrušil a aby věc znovu projednal jiný soudce než Zdeněk Strnad. O odvolání rozhodne Vrchní soud v Praze. Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Teď HMS dluží 1,1 miliardy korun, řekla ČTK v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková.

„Do právní moci (rozhodnutí o konkursu) nebude vyplacena (věřitelům) ani koruna, než rozhodne Vrchní soud v Praze. Počká se na právní moc nebo rozhodnutí Vrchního soudu,“ řekl při červencovém jednání soudce Zdeněk Strnad.

Soud souhlasí, aby správkyně, až se pravomocně rozhodne o konkursu, vydala zajištěným věřitelům výtěžek zpeněžení závodu. Firma Gomanold by měla dostat 244,6 milionu korun a úroky od letošního 12. června, Všeobecná zdravotní pojišťovna 8,8 milionu, Česká správa sociálního zabezpečení 18,6 milionu, finanční úřad 18,8 milionu. Soud souhlasil i s odměnou poradenské společnosti Deloitte Advisory tři miliony Kč a tím, že se vyplatí záloha na odměnu Hýskové 7,8 milionu.

Věřitelé HMS 11. června rozhodli, že firma už podruhé skončí v konkurzu. Věřitelé by tak mohli po letech dostat peníze za pohledávky, řekla v červnu ČTK Hýsková. O řešení úpadku se muselo hlasovat poté, co Nejvyšší soud vrátil v zimě případ lounského výrobce vagonů na začátek, když zrušil původní verdikt o konkurzu.

Hýsková již dříve uvedla, že reorganizace není možná, protože vagonka už nemá žádný provoz ani zaměstnance. Loni její areál koupila Traťová strojní společnost za 750,7 milionu Kč. Správkyně závod prodala v insolvenčním řízení.

Firma dluží kolem 1,1 miliardy. Z toho v incidenčních sporech, kde jde o oprávněnost pohledávek, se řeší částky přes 200 milionů Kč. Výsledek sporů bude mít vliv na to, v jaké poměrné výši budou ostatní věřitelé uspokojeni, uvedla v červnu Hýsková. Na účtech měla minulý měsíc k dispozici asi 800 milionů Kč.

Vagonku vlastnil podnikatel František Savov, který je obviněn v kauze daňových podvodů a žije v Londýně. Podle serveru E15 je případ jedním z „kolbišť“ mezi ním a podnikatelem Michalem Strnadem.

 

Zdroj :  ČTK