[quote]Vláda podle Asociace cestovních kanceláří (ACK) v podpoře zapomněla na letenkové (IATA) agentury. Ty v počtu vystavených letenek hlásí kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím restrikcím meziroční pokles o 81 procent, zaměstnávají 1000 lidí. Asociace proto vyzvala vládní představitele, aby připravili pro tento specializovaný obor pomoc, uvedla to dnes v tiskové zprávě.[/quote]

IATA agentury reprezentují podle ACK společnosti jako Air Marine, Asiana/Letuška.cz, Fly United, OK Tours nebo Student Agency. Jejich služby podle asociace využívá nejen veřejnost, ale také firmy a státní instituce. „V korporátním prodeji jsme vázáni dlouhodobými smlouvami, z nichž vyplývají naše povinnosti, jako jsou non-stop linka, personální zajištění, řešení komplikací vzniklých na služebních i soukromých cestách atd. Mnozí z nás pracují pro státní instituce na základě přísných kritérií a svoje závazky plníme bez přestávky i v tomto těžkém období pandemie,“ řekl předseda IATA sekce při ACK Josef Trejbal.

„Tržby letenkových agentur dosahovaly ročních tržeb v řádu miliard korun a jsou důležitou součástí české ekonomiky,“ dodal Trejbal.

Objem prodaných letenek přes specializované letenkové agentury podle ACK předloni činil 8,3 miliardy korun, což představuje asi 922.222 kusů letenek. Loni se objem dostal jen na 1,6 miliardy korun a reprezentoval zhruba 177.777 kusů letenek. Frekvence leteckých spojů se podle Trejbala stále nachází na úrovni deseti až 15 procent minulých let.

Pomoc státu podnikatelům zasaženým v souvislosti s koronavirovou krizí by podle Trejbala měla být spravedlivá a neměla by žádný obor, byť malý, opominout. V programu COVID podpora cestovního ruchu se ale podle něj na IATA agentury zapomnělo. Zmíněný dotační titul připravilo ministerstvo pro místní rozvoj pro cestovní kanceláře, agentury a průvodce. Na pomoc v něm je půl miliardy korun.

 

Zdroj : ČTK