Invoitix

Výrobce posunovacích lokomotiv a speciálních drážních vozidel CZ Loko zaměstnává v Jihlavě skoro 290 lidí, ve vybraných profesích poptává další pracovníky. ČTK to řekli zástupci společnosti při včerejší akci pro veřejnost, jíž firma připomněla 30 let působení v závodě. Moderní provoz tam vybudovala z někdejšího chátrajícího depa. V posledních letech investovala do jeho rozšíření a technologií několik stovek milionů korun. Přibyla hala s rozlohou zhruba 4000 metrů čtverečních.

„Jihlava začínala řádově na 40 lidech,“ řekl generální ředitel Josef Gulyás. Uvedl, že počty pracovníků v jihlavském závodě podstatně stouply v posledních osmi letech. Celá společnost sídlící v České Třebové má skoro 700 zaměstnanců.

„Aktuálně hledáme především elektrikáře, elektroniky, ale samozřejmě také svářeče, mechaniky, obráběče, a to nejenom do Jihlavy, ale i do České Třebové a do servisních závodů,“ doplnil provozní ředitel Jaroslav Plhák.

Na ročním obratu celého podniku, který je nyní podle generálního ředitele okolo 4,5 miliardy korun, se jihlavský závod podílí asi 70 procenty. Uvedl, že je to tím, že se v Jihlavě vyrábí nové stroje, zatímco Česká Třebová je zaměřená na opravárenství a jiné služby. V minulém roce podle údajů podniku vzniklo v jihlavském závodě 46 lokomotiv.

Někteří výrobci na Vysočině uvedli, že kvůli zpomalování ekonomiky v některých evropských zemích firmy méně investují. „Železnice je v tomhle ohledu stabilnější. A hlavně železnice jako taková je velmi perspektivní obor, takže my žádné zpomalení v tomto ohledu necítíme,“ uvedl Gulyás. Řekl, že k tomu přispívá i takzvaný Green Deal (tedy Zelená dohoda pro Evropu). Firma CZ Loko zavedla nové portfolio duálních vozidel. „Což je to, co nám momentálně zásadně zvyšuje poptávku,“ uvedl.

V Jihlavě dnes společnost ukázala nové lokomotivy DualShunter 2000, které jsou elektrické a mají také spalovací motor. Sloužit tak mohou na elektrifikovaných tratích i na tratích a vlečkách, které elektrifikované nejsou. První série těchto lokomotiv je určená pro italský trh. Nových duálních vozidel má firma ve výrobě pět a na následující dva roky má objednávky na dalších deset, uvedl Gulyás.

CZ Loko, a.s., je česká firma s tradicí 175 let. Dnešní akce pro veřejnost začala dvě hodiny před polednem. Přes deštivé ráno přišli početní návštěvníci hned po otevření brány.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP