Evropský zabezpečovací systém ETCS, který v případě nutnosti dokáže zastavit vlak na dálku, funguje v Česku na prvních 754 kilometrech železnice. Ve výstavbě je aktuálně na 417 kilometrech tratí a jen příští rok si jeho instalace vyžádá 2,4 miliardy korun. ETCS bude jako výhradní zabezpečovač zaveden na více než 3000 kilometrech z bezmála 10.000 kilometrů hlavních i vedlejších tratí. Projekt si do roku 2030 vyžádá investici téměř 80 miliard Kč. Novinářům to dnes při prezentaci modernizované trati z Olomouce do Uničova s výhradním provozem pod dohledem ETCS řekl generální ředitel Správy železnic (SŽ) Jiří Svoboda.

„Zavádění ETCS je jedním z hlavních úkolů, které SŽ má. Všechny vlaky na vybraných koridorech by od roku 2025 měly jezdit pod dohledem tohoto systému a my vynakládáme veškeré úsilí k tomu, abychom tento evropský závazek splnili,“ uvedl Svoboda. Podle něj SŽ pro příští rok plánuje systém ETCS aktivovat například v úsecích mezi Přerovem a Brodkem u Přerova, Ejpovicemi a Plzní či Dětmarovicemi a Mosty u Jablunkova. Pro méně vytížené úseky železničních tratí SŽ připravuje upravenou verzi ETCS. Jedna z nich je nyní instalována na úsecích z Březnice přes Blatnou do Strakonic či mezi stanicemi Nepomuk, Blatná, a Frýdlant nad Ostravicí, Ostravice.

ETCS je podmínkou, aby v budoucnu mohly vlaky po tuzemských tratích jezdit rychlostí až 200 kilometrů za hodinu, zatímco současné maximum je 160 kilometrů. Systém ETCS kontroluje jízdu vlaku, zvyšuje bezpečnost a podle odborníků díky plynulosti provozu posiluje také kapacitu železničních tratí. Při případném nedovoleném přejetí návěstidla nejprve varuje strojvedoucího a následně sám zasáhne do řízení vozidla. Kontroluje také dodržování maximální povolené rychlosti.

Na modernizované a elektrifikované trati z Olomouce do Uničova zahájily České dráhy v závěru listopadu zkušební provoz elektrických lokomotiv pod kontrolou ETCS. Na veškerý provoz na této trati bude systém ETCS dohlížet od 1. ledna příštího roku. Půjde tak o první trať v Česku obsluhovanou ČD, na kterou budou vypravována pouze vozidla vybavená tímto nejmodernějším zabezpečovacím systémem.

„Od roku 2025 bude z výhradní provoz ETCS povinný na významné části naší sítě. Spuštění tohoto systému na trati z Olomouce do Uničova je důležitým krokem, protože si zde můžeme společně s dopravci provoz otestovat a vyhnout se tak některým komplikacím, které se zaváděním výhradního provozu evropského zabezpečovače mohou být spojeny,“ podotkl Svoboda.

Modernizace třicetikilometrového úseku trati z Olomouce do Uničova byla zahájena v srpnu 2019 a dokončena loni v létě. Projekt stál čtyři miliardy korun, z toho 1,5 miliardy korun pokryla dotace z evropských fondů. Loni stavební firma zahájila modernizaci navazujícího úseku mezi Uničovem, Libinou a Šumperkem. Jeho rekonstrukce má stát tři miliardy korun a skončí v závěru letošního roku.

Zdroj : ČTK