Zdroj: Pixabay.com

[quote]Zájem o bezmotorové létání v Česku po letech stagnace v posledních třech letech mírně roste. Počet registrovaných pilotů s licencí pro řízení bezmotorových letadel v Česku za poslední tři roky vzrostl o téměř šest procent na celkových 4569 pilotů. Vyplývá to z údajů Leteckého rejstříku Úřadu pro civilní letectví. Před třemi lety navíc obnovil provoz i výrobce tradiční značky kluzáků Blaník.[/quote]

Zvýšený zájem o létání registruje Aeroklub ČR především u mladší generace. Podle prezidenta aeroklubu Vladimíra Machuly je jedním z faktorů změna politiky státu, který v posledních letech začal například prostřednictvím dotací a rozvojových programů více podporovat zapojování mladých lidí do zájmových a sportovních klubů, včetně leteckých disciplín. Aeroklub proto posílil nábory nových členů, což se promítlo i do statistik bezmotorového létání. Před rokem 2015 přitom zájem o létání spíše oslaboval, tento trend se však podle Machuly daří zejména díky přílivu mladých pilotů v posledních letech obracet.

Mírný růst zájmu o bezmotorové létání v posledních letech potvrdil i jednatel tuzemského výrobce tradičních kluzáků Blaník Aircraft Václav Křížek. Firma před třemi lety obnovila produkci tradiční značky kluzáků, přičemž v současnosti se soustředí především na jejich přestavbu, kterou po nehodě letadla před osmi lety v Rakousku nařídila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA). U letounů se tak vyměňují například hlavní přepážky u trupu nebo závěsy u křídel, které budou po přestavbě celkově silnější. Podle Křížka by se tím měla životnost kluzáků prodloužit o více než 2300 hodin na celkem 6000 hodin.

Firma je podle svého šéfa schopná provést rekonstrukci až 30 letadel ročně, celkově jich pak plánuje předělat zhruba stovku. Dosud má firma za sebou 25 rekonstrukcí, přičemž jedna stojí 15.000 eur (cca 387.000 korun). Zájemci se přitom firmě podle Křížka hlásí z celého světa.

,,Máme tu kluzáky z Ameriky, Chile nebo Maďarska,“ řekl.

Podle něj má zároveň mnoho klubů v Česku v hangárech velké množství nevyužitých starších letadel, do jejichž opravy se však majitelům zatím nechce příliš investovat. Klasická údržba kluzáků, která se podle Křížka dělá zhruba po pěti letech běžného provozu, stojí 70.000 korun.

Mezitím firma pracuje i na zcela nové verzi kluzáku. Ten původně plánovala představit v září letošního roku, kvůli komplikacím při znovuobnovení výroby však musela dokončení projektu odložit.

Zájemci o tuto leteckou disciplínu se podle Křížka musí připravit na několik úskalí. Vedle finanční náročnosti a nevyzpytatelnosti počasí, které je pro kluzáky klíčové, je podle něj bezmotorové létání náročně zejména časově.

,,Při dobrém počasí strávíte šest hodin v letadle, vedle toho si musíte letadlo připravit a po letu ho zase uklidit,“ řekl.

Společnost Blaník Aircraft CZ navázala na výrobu kluzáků tradiční značky, kterou předchozí vlastník ukončil v roce 2006. Podnik měl sídlo nejdříve v Přerově, posléze se však přestěhoval do Prahy k letišti v Letňanech. V současnosti je v Česku registrovaných asi 1150 Blaníků různých typů. Mnohé z nich však ve skutečnosti provozovány nejsou, jejich majitelé je ovšem zatím nevymazali z leteckého registru.

Před 70 lety se uskutečnil v tehdejším Československu první let kluzáku Letov LF-107 Luňák.

Zdroj: ČTK