Zástupci ministerstev dopravy zemí V4 a pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska uzavřeli Pražskou deklaraci o rozvoji a financování strategické železniční infrastruktury. Jedním z cílů deklarace je propojení pobaltské železniční páteře Rail Baltica s projektem Via Vindobona, železničním propojením Berlína, Prahy a Vídně. Novinářům to na brífinku po jednání se zástupci ministerstev dopravy zemí V4 a pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Země V4 také budou usilovat o vysokorychlostní propojení mezi hlavními městy zemí V4.

Propojení projektu Rail Baltica s připravovaným projektem Via Vindobona podle Kupky povede z Vídně přes Brno do Varšavy, kde Rail Baltica končí. Navázání obou projektů podle Kupky umožní jak přeshraniční propojení z východu na západ, tak i ze severu na jih.

Zapojení pobaltských států podle Kupky znamená silnější podporu na úrovni Evropské unie. Pražskou deklaraci budou ministři dopravy představovat evropským kolegům na jednání v Lucemburku příští týden. Podobně smýšlející státy pak nejspíš umožní získat větší objem evropských peněz pro vysokorychlostní tratě a přeshraniční spojení, řekl dnes Kupka. „Ta snaha získat na palubu co nejvíc zemí se osvědčila i v případě jednání ohledně zmírnění normy Euro 7,“ dodal.

Rozvojem páteřní železniční infrastruktury se země V4 a Pobaltí snaží dosáhnout ekonomického růstu a větší konkurenceschopnosti. Modernizace stávající infrastruktury pak má zlepšit například kapacitu železnice, její dostupnost a vojenskou mobilitu. Jedním z dalších cílů deklarace je také podpora rekonstrukce a rozvoj spojení s Ukrajinou a Moldavskem.

Země V4 a Pobaltí chtějí finance na dopravní projekty získávat zejména z evropských fondů, například z Nástroje pro propojení Evropy nebo z Kohezních fondů. Zabývat se také budou možnostmi alternativních zdrojů financování, například půjčkami nebo spoluprací veřejného a soukromého sektoru v PPP projektech.

Zdroj: ČTK

DPP