Českobudějovická MHD bude využívat 35 nových trolejbusů. Vozy v hodnotě 700 milionů korun koupí v letech 2025 a 2026 od společnosti Škoda Group. V současnosti českobudějovický dopravní podnik provozuje 57 trolejbusů, všechny rovněž vyrobila Škoda Group. Vyplývá to z tiskových zpráv firmy a dopravního podniku Českých Budějovic.

„Tento kontrakt je pro nás velmi důležitý pro obnovu vozového parku, zároveň je to také největší investice v historii dopravního podniku, která přinese našim cestujícím ty nejmodernější dopravní prostředky, a tím zkvalitní a zatraktivní městskou hromadnou dopravu v našem městě,“ řekl ředitel a předseda představenstva Dopravního podniku města České Budějovice Slavoj Dolejš.

Nová vozidla typu Škoda 33Tr budou vybavena trakční baterií pro dojezd minimálně 12 kilometrů. Budou tak obsluhovat i úseky bez trakčního vedení. „Trolejbusy Škoda 33Tr znamenají posun nejen v dopravě, ale i ve zprostředkování mimořádného zážitku každému cestujícímu,“ uvedl předseda představenstva Škoda Electric ve Škoda Group Karel Majer.

Českobudějovický dopravní podnik zajišťuje přepravu v krajském městě a v 15 obcích. Vozový park čítá 93 autobusů a 56 trolejbusů na 23 linkách. Loni najely 5,45 milionu kilometrů. Firma má kolem 430 zaměstnanců, loni koncem roku zaměstnávala 221 řidičů. Mzdy v podniku letos stouply o šest procent, řidiči berou v průměru 40.000 Kč hrubého.

Škoda Group vyrábí mnoho typů vozidel pro hromadnou dopravu a komponentů včetně nízkopodlažních tramvají, elektrických lokomotiv, příměstských vlakových jednotek, souprav metra, elektrobusů a trolejbusů a také řídicích a pohonných systémů pro dopravní systémy. Škoda Group zaměstnává 8000 lidí v několika výrobních závodech v České republice a ve Finsku. Obchodní jednotky má skupina také v Německu, Itálii, Rakousku, Polsku, Maďarsku a na Ukrajině. V roce 2022 dosáhla tržeb 763,7 milion eur a upravená EBITDA (hrubý provozní zisk) byla 50,2 milionu eur, což je téměř 1,25 miliardy korun. Škoda Group je součástí skupiny PPF.

Zdroj: ČTK

DPP