[quote]Pražský dopravní podnik (DPP) dnes otevřel novou opravárenskou halu pro tramvaje v areálu Ústředních dílen v Hostivaři. Hala bude sloužit pro každodenní údržbu tramvají a vejdou se do ní naráz čtyři tramvaje. Výstavba trvala osm měsíců a vyšla na 96 milionů korun. Novinářům ji dnes představili náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a generální ředitel DPP Petr Witowski. DPP je největší městskou firmou. Zaměstnává téměř 11.000 lidí a provozuje metro, tramvaje, autobusy a lanovku.[/quote]

„Umožní nám rozšířit možnosti oprav v rámci dílen v Hostivaři. Do budoucnosti zde plánujeme velké těžké opravy tramvají. Nyní, když nemáme vozovnu Hloubětín, pomůže nahradit chybějící kapacitu z Hloubětína,“ řekl Scheinherr.

Hala je vybavena portálovými a mostovými jeřáby a zvedáky. Jsou zde servisní lávky, z nichž zaměstnanci DPP budou opravovat části umístěné na střechách vozů. Vyhloubeny jsou u dvou ze čtyř míst také servisní jámy, odkud jsou prohlíženy podvozky. Dvě stání jámu nemají, ale naopak jsou zde zvedáky, které zvednou tramvaj až do dvou metrů.

Novou halu postavil DPP po 52 letech, naposledy byla vystavěna hala v Hostivaři v roce 1968. „Od té doby se jednalo pouze o rekonstrukce, přístavby a podobně,“ řekl Witowski. Podle něj stavba trvala déle, než původně DPP předpokládal. „Ukázaly se tady poměrně složité geologické podmínky a nakonec musela být postavena na pilotech. Přesto si myslím, že se jednalo o poměrně rychlý proces,“ dodal Witowski.

V areálu ústředních dílen je v současné době nad obvyklý provoz umístěna také část tramvají z rekonstruované vozovny v Hloubětíně. Rozsáhlé kolejové stání pro tyto vozy je za novou halou.

 

Zdroj : ČTK