Netrpělivému čekání na doručení balíčku z e-shopu dali dokonce psychologové název a pojmenovali ho jako „úzkost před doručením”. Jde o napětí či vzrušení, že se stane něco pozitivního a když balíček konečně dorazí, jsme spokojení. Nakupování pro mnohé znamená okamžité uvolnění hormonů slasti a čekání na zásilku může být rozptýlením od monotónosti běžného života. Zvládnout dobu čekání mezi objednávkou a příchodem balíčku může být pro někoho napínavé. S tím, jak se posouvají očekávání zákazníků směrem k rychlejšímu doručování, je rychlost v tržní konkurenci stále důležitější.

Díky explozivnímu růstu online nakupování dělají e-shopy a doručovací firmy vše ke spokojenosti zákazníků a ví, že konkrétně doba čekání je pro ně důležitá. Doručení zboží ve stejný den je už ve velkých městech běžným standardem, doručení do 60 minut je spíše výjimkou velkých měst a to jenom některých typů zboží jako je například jídlo. E-shop, který zákazníkům nenabídne pohodlné nakupování a krátké dodací lhůty, nemůže v konkurenci obstát. „Mezi zadáním a převzetím objednávky se mohou objevit různé faktory, které nákup v období čekání nakonec sabotují. V případě využití výdejních míst se mnohdy kupující ani neobtěžují vyzvednout balíčky s dodací lhůtou delší než 1 až 3 dny. Během čekací doby si nákup rozmyslí, jiní si ho kvůli zpoždění odmítnou vyzvednout. Není tedy pochyb o tom, že doručení ve stejný den, je pro e-shopy obrovským plusem. Nepřevzetí zboží zákazníkem je navíc stojí zbytečné peníze,” vysvětlil András Perényi, generální ředitel technologické společnosti Webshippy, která je maďarským lídrem v oblasti e-logistiky. Nově působí na Slovensku a od léta se chystá také do České republiky.

Češi a Slováci jsou při online nakupování nároční a od e-shopů očekávají vysoký standard dodávek a služeb. V hlavních městech jsou zvyklí na doručení nejpozději ve stejný den. Webshippy zajišťuje e-shopům doručení dvěma způsoby. „První – pokud si zákazník ve velkém městě, jako je Budapešť, objedná zboží před 16. hodinou, doručíme mu ho ještě týž den mezi 18. a 20. hodinou. Druhá možnost je, pokud chce zákazník objednávku ještě dříve, může si díky spolupráci Webshippy s Wolt a Delivery Hero zvolit režim doručení do jedné hodiny. Rozšíření plánujeme i do dalších měst. Každý e-shop, který je klientem společnosti Webshippy, může využívat možnosti doručení v ten samý den a do jedné hodiny. Další objednávky procesují naše fullfilment centra v okolí hlavních měst zemí, ve kterých působíme. Dvěma tisícům e-shopů, kterým spravujeme online objednávky, umožňují centra efektivně a v krátkém čase objednávky doručit,” dodal András Perényi. Rychlé, automatizované e-logistické řešení a bezchybné zpracování objednávek tak pomáhá online obchodníkům v jejich růstu, aniž by museli mít vlastní skladování, balení či logistiku.

 

Jaká jsou specifika jednotlivých zemí?

Česká republika

Pro Čechy je zásadní kvalita doručení: rychlost, spolehlivost a flexibilita. Ideální je výběr různých možností vyzvednutí a doručení. Když zákazníci nenajdou v blízkosti svého bydliště (nebo práce) několik výdejních míst, ze kterých by si mohli vybrat, pravděpodobně budou nakupovat jinde.

Vysoká očekávání se týkají i dalších aspektů doručení, od doručení ve stejný den nebo do 60 minut (v Praze) či do druhého dne přes kvalitu balení (včetně rostoucího zájmu o ekologické obaly a udržitelnou dopravu) až po automatické e-maily o aktuálním stavu objednávky.

Češi pak považují e-shop odpovídající těmto normám za důvěryhodný. Očekávají, že jak e-shop, tak kurýr je budou informovat o aktuálním stavu, dokud zásilka nepřistane bezpečně v jejich rukou. Jakákoli mezera v komunikaci nebo zádrhel v samotném procesu doručení může být důvodem, proč si příště vybrat z moře jiných možností.

Slovensko

Sledování objednávek, přijímání oznámení a rychlá komunikace ze strany přepravních společností považují Slováci za normu. Zatímco ještě nedávno 83% online nakupujících upřednostňovalo doručení domů, v životním stylu (zejména městských) Slováků je stále důležitější pohodlí a flexibilita.

Výdejní místa mají obvykle delší otevírací dobu (často včetně víkendů) než pošta nebo úzká okna kurýrů pro doručení domů. Téměř polovina zákazníků opouští nákupní košík před objednáním zboží z důvodu nedostatečných možností dopravy.

Maďarsko

52% zákazníků volí doručení domů, zatímco 44% si pravidelně vyzvedává své objednávky v obchodě nebo na výdejním místě. Obecně platí, že mimo Budapešť (a další velká města) vítězí doručení domů, zatímco v okolí hlavního města roste obliba míst vyzvednutí.

Pokud jde o dobu doručení, lidé ve městech jsou zvyklí na doručení do druhého dne nebo do téhož dne. Obecně však platí, že Maďaři vám nemají za zlé, když to trvá o něco déle. Chtějí pouze, abyste dodrželi slovo: pokud vaše webové stránky slibují 3 dny, nemůžete přece výrobek odeslat 4. den.

DPP