DPP

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR se dnes ráno stalo terčem kybernetického útoku, nyní je stále nedostupný web ŘSD i Dopravniinfo.cz. Stále je také nedostupná i bezplatná asistenční a informační linka pro řidiče 800 280 281. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na webu ŘSD jsou mimo jiné dostupné dopravní kamery z celé ČR, na webu ŘSD Dopravniinfo.cz se zobrazuje aktuální dopravní situace v tuzemsku.

„Ke kyberútoku došlo mezi 4:00 a 5:00, dosud se projevuje tím, že je nedostupný web ŘSD a web Dopravniinfo.cz. Bohužel je stále nedostupná i asistenční linka. V tuto chvíli procházíme a analyzujeme všechny rozhraní, úložiště a systémy. Jednak abychom zamezili jakémukoliv dalšímu podobnému i jinému útoku, a zároveň abychom zrevidovali, zda byla, či nebyla ohrožena, poničena či jinak napadena data. Důležité je, že spolehlivě kontrolujeme bezpečnost a plynulost provozu, respektive údržbu dálniční sítě. Dvě důležité položky zůstaly bezpečně izolované a nenarušené, a to je výběr mýta a řízení a dohled v tunelových systémech,“ řekl Rýdl. Mluvčí NÚKIB Alena Minxová ČTK potvrdila, že incident má úřad nahlášený a zabývá se jím.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že ŘSD s NÚKIB incident prošetřují a pracují na jeho odstranění. „Klíčové elektronické systémy resortu jsou dále funkční a lze bez omezení kupovat elektronickou dálniční známku, využívat jednu jízdenku na železnici, registrovat vozidlo v centrálním registru nebo si žádat elektronicky o výměnu řidičského průkazu,“ dodal ministr.

Podle experta na kybernetickou bezpečnost ze společnosti BDO Česká republika Martina Hořického může jít o další vlnu DDoS útoků. „Vzhledem k existující izolaci dohledových a bezpečnostních systémů by tyto systémy neměly být nijak dotčeny a omezení se týká hlavně služeb poskytovaných pro veřejnost. Samozřejmě je nutné brát dané útoky na zřetel, mohou být totiž také zastírací pro jiné a další útoky s větším dopadem, než je „pouze“ omezení služeb,“ uvedl Hořický.

Útokům ze strany hackerů v minulých týdnech čelily i jiné české weby, přihlásila se k nim ruská skupina Killnet. Šlo například o samotný web NÚKIB, také například o weby některých regionálních letišť či o weby ministerstva vnitra, včetně stránek policie i hasičů. Šlo o takzvané DDoS útoky, které spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně spadnou. Nyní není zřejmé, zda jde o stejnou hackerskou skupinu a zda jde o DDoS útok.