Kvůli unijnímu summitu bude příští týden od úterý do soboty uzavřený celý areál Pražského hradu. V souvislosti se zasedáním se naopak nechystají stálé dopravní uzavírky, dopravu v klíčových oblastech však pozastaví průjezdy vysokého počtu delegací. Nejvytíženějšími lokalitami budou cesty do centra města z Letiště Václava Havla a oblast kolem Pražského hradu, uvedl úřad vlády. Neformální summit se při českém předsednictví v Radě EU koná na Hradě příští čtvrtek a pátek.

„Celý areál Pražského hradu bude ve dnech 4. až 8. října ze státně-reprezentačních důvodů veřejnosti uzavřen,“ uvedl Hrad na svém webu. Podle informací ČTK se summitu v roli hostitele zúčastní prezident Miloš Zeman a k účastníkům promluví buď v úvodu, nebo v závěru jednání.

Dopravně nejvytíženější oblastí Prahy budou okolí Pražského hradu a příjezdové komunikace. „Jde zejména o spádové komunikace vedoucí z prostoru Letiště Václava Havla a komunikace spojující tuto oblast s centrem města,“ uvedl úřad vlády. Jde například o Evropskou či Jelení ulici, doplnila Strakova akademie.

V okolí těchto lokalit nebudou žádné stálé dopravní uzávěry. „Ale vzhledem k velkému počtu národních delegací, které se summitu zúčastní, bude doprava během přesunů delegací pozastavena na dobu nezbytnou pro průjezd autokolony,“ sdělil úřad vlády.

Největší nápor lze očekávat ve čtvrtek po poledni, kdy na Hrad zamíří vedle lídrů zemí Evropské unie také zástupci nečlenských států. Pozvánku pro premiéru nového formátu Evropského politického společenství (EPC) dostalo 17 zemí včetně Británie, Ukrajiny a Turecka. V pátek po 09:00 budou na Hrad přijíždět už jen lídři unijních států.

Zdroj  :ČTK

DPP