[quote]Nový letištní terminál v Pardubicích dneškem zahájil testovací provoz. První cestující odbaví koncem ledna. Stavební práce na nové hale začaly předloni v květnu a přišla zhruba na čtvrt miliardy korun. ČTK o tom informovala v tiskové zprávě ředitelka společnosti East Bohemian Airport (EBA) Hana Šmejkalová.[/quote]

„Přejímka stavby proběhla bez komplikací a terminál je takový, jaký potřebujeme – moderní a účelný, s kapacitou na odbavení dvou letadel najednou, přímo u stojánek pro velká dopravní letadla,“ řekla Šmejkalová.

Do konce roku musí provozovatel letiště testovat provoz veškerého zařízení. Do zahájení provozu se do nových prostor přestěhují poskytovatelé služeb, které dosud fungovaly ve staré hale, například duty free shop, prodej suvenýrů.

„Cestující, kteří na letiště přijedou automobilem, budou mít k dispozici, do doby než bude dobudováno parkoviště před terminálem, odstavnou plochu zhruba 90 metrů od odbavovací haly, hotov je i chodník, který plochu s terminálem spojuje,“ uvedla Šmejkalová.

Podle Šmejkalové se letos díky příslibu moderního terminálu podařilo získat nové dopravce. Kromě ruských cestovních kanceláří létajících z Pardubic do Petrohradu, Samary, Jekatěrinburgu, Ufy a Kazaně od září funguje linka Ryanairu mezi Londýnem a Pardubicemi, od října provozuje společnost Red Wings linku Pardubice – Moskva.

„Věřím, že v nových podmínkách výkony pardubického letiště dál porostou. Například koncem března se nabídka letů z Pardubic rozšíří o pravidelnou linku do španělského Alicante,“ dodala ředitelka letiště Šmejkalová.

Peníze na nový terminál zajistili akcionáři provozovatele letiště, město Pardubice a Pardubický kraj. Letiště Pardubice je vojenské se statusem veřejného mezinárodního letiště, od roku 1994 využívané i pro civilní provoz. Letos odbaví kolem 87.000 cestujících. V roce 2016 prošlo terminálem přes 31.000 lidí. Nejúspěšnější byl rok 2014, kdy odbavilo odbavilo kolem 184.000 pasažérů.

Zdroj: ČTK

DPP