DPP

Ministerstvo dopravy v tendru vybralo poradce k dostavbě 35 kilometrů dálnice D35, kterou bude stát financovat formou takzvaného PPP projektu, tedy formou spolupráce soukromého a veřejného sektoru. Hodnotící komise ministerstva pro stavbu za více než 30 miliard korun z celkem tří nabídek vybrala konsorcium firem PricewaterhouseCoopers ČR, Mott MacDonald CZ, Siebert + Talaš a White & Case. V tiskové zprávě o tom ČTK informovalo ministerstvo dopravy, cenu zakázky na poradce neuvedlo.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) na sociální síti X uvedl, že jde o úsek D35 mezi Opatovcem na Svitavsku a Mohelnicí na Šumpersku, tedy na pomezí Pardubického a Olomouckého kraje. Vítěz tendru bude ministerstvu poskytovat právní, finanční, ekonomické a technické poradenství při přípravě a realizaci zadávacího řízení na výběr koncesionáře pro stavbu nové dálnice. Spojnici Čech a Moravy plánuje stát podle Kupky dokončit do roku 2029.

„Právě dva poslední úseky v délce 35 kilometrů mohou být dalším projektem financovaným a realizovaným ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru,“ řekl ministr. Formou spolupráce soukromého a veřejného sektoru bude stát stavět dva úseky D35. Prvním z nich bude 18,2 kilometru dlouhý úsek vedoucí ze Starého Města na Svitavsku do Mohelnice, druhým bude 16,6 kilometru dlouhý úsek z Opatovce do Starého Města.

V takzvané PPP spolupráci vzniká dlouhodobý smluvní vztah, uzavřený většinou na 15 až 30 let. Dodavatel provede zakázku, přebírá všechna smluvní rizika a zajišťuje údržbu. Po zprovoznění zadavatel zakázku financuje pravidelnými platbami po dobu trvání smluvního vztahu. Zároveň je už od začátku vlastníkem všech staveb, produktů a dodaných služeb a po uplynutí smlouvy převezme od soukromého sektoru i provoz a údržbu. Formou PPP v ČR doposud vznikala jen dálnice D4.

Dálnice D35 se letos podle ministerstva stane nejvíce rozestavěnou dálnicí v Česku. Do konce roku stát postupně zahájí výstavbu šesti úseků v délce 35,7 kilometru. S aktuálně rozestavěnými úseky tak bude ve výstavbě celkem 64 kilometrů této dálnice. Do roku 2029 ministerstvo plánuje zahájit a dokončit také stavbu zbývajících 52,7 kilometru dálnice.

Zdroj: ČTK