Invoitix

Rekonstrukci téměř sedmi kilometrů dálnice D46 u Vyškova dnes po půlnoci zahájilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Práce za 461 milionů korun bez daně zahrnují úpravu mimoúrovňové křižovatky i stavbu protihlukové stěny u Pustiměři, kde zvuková zátěž překračuje limity. Potrvají do srpna, informovalo v tiskové zprávě ŘSD. Řidiči opravovaným úsekem projedou se sníženou rychlostí, vždy ale bude možné jet v každém směru alespoň jedním pruhem.

Stavba D46 začala v 70. letech. „Tehdy byly povolené výjimky z norem. Chyběly široké odstavné pruhy, připojovací i odbočovací pruhy. Nyní je ale provoz mnohem intenzivnější, proto dálnici od roku 2011 modernizujeme. V celé její délce jsme již vyměnili středová svodidla za bezpečnější, opravili a přestavěli pět křižovatek. Teď zmodernizujeme mimoúrovňovou křižovatku se silnicí I/47 u Vyškova a pět kilometrů dálnice,“ řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Kvůli chybějícímu připojovacímu pruhu u křižovatky nyní nelze v úseku zvýšit rychlost a řidiči tam smí jet nejvýš 100 kilometrů v hodině. Po opravách ve směru na Olomouc pruh přibude a maximální možná rychlost bude 130 kilometrů v hodině. Bezpečnost provozu má zvýšit nový telematický systém.

Součástí prací je i stavba mostu přes řeku Haná a oprava betonu na části dálnice, která může sloužit jako přistávací plocha pro vojenská letadla. Odolnější beton pokryje úsek přibližně mezi prvním a čtvrtým kilometrem. „Je to záložní přistávací dráha pro stíhačky. Proti standardní betonové dálniční vozovce bude vozovka zesílena. Je to opatření, které slouží k tomu, že kdyby toto záložní letiště bylo potřeba, tak aby se mohlo využívat ve velmi krátkém čase. Konkrétní stavební prvky si vyžádalo ministerstvo obrany,“ doplnil Mátl.

Téměř 40 kilometrů dlouhá D46, které se také říká Hanácká dálnice, vede z Vyškova přes Prostějov do Olomouce. Na 26. kilometru dálnice je estakáda Haná v Prostějově, která se svými 794 metry patří mezi nejdelší dálniční mosty v zemi.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP