[quote]Dopravní podnik hlavního města Prahy zrušil zakázku na pronájem míst pro distribuci novin v metru. Napsal to dnes server Seznam Zprávy, kterému to řekl mluvčí podniku Daniel Šabík. Náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) koncem června uvedl, že z tendru by měl být kvůli střetu zájmů vyřazen deník Metro, který patří do vydavatelství Mafra vlastněného Agrofertem ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO).[/quote]

Společnost Mafra rozdává v podzemní dráze deník Metro od roku 2008. Novou zakázku na distribuci dopravní podnik vyhlásil koncem dubna, počítala s pětiletou smlouvou, její hodnota byla vyčíslena na 450 milionů korun. Zda na její zrušení měl vliv střet zájmů, mluvčí dopravního podniku nepotvrdil. Podle Šabíka byla zrušena „bez udání důvodu“, píše server. „Tendr vypíšeme znovu, jakmile bude připravena zadávací dokumentace,“ dodal mluvčí.

Ve zrušeném tendru měli uchazeči podávat nabídky do 21. května. Jednou z podmínek byla zajištěná inzerce pro dopravní podnik. Vybraná firma měla s distribucí novin začít v červenci. Uchazeči o zakázku museli vyplnit také čestné prohlášení, podle kterého vyhovují omezením podle zákona o střetu zájmů.

Právě kvůli střetu zájmů podle Scheinherra nemají Babišovy firmy profitovat z veřejných zakázek. „Vyřazení médií skupiny Agrofert ze zakázky vyžaduje zákon i základní politická slušnost. Dopravnímu podniku jsme coby zástupci stoprocentního majitele tento názor jasně vyjádřili a požadujeme, aby jej společnost ve zpracování veřejné zakázky beze zbytku respektovala,“ uvedl.

Pražský dopravní podnik si tendr jako městem vlastněná akciová společnost zajišťuje sám a vedení magistrátu do něj nemůže zasahovat. Scheinherr nicméně jako předseda dozorčí rady podniku požadoval přezkoumání pravdivosti prohlášení uchazečů o tom, že nejsou ve střetu zájmů.

Už v květnu napsal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vedení Dopravního podniku dopis, ve kterém podle Deníku N poukazoval na zjištění auditorů Evropské komise. Podle nich může Babiš ovládat své firmy bez ohledu na jejich převedení pod svěřenské fondy, tím pádem by se tyto společnosti neměly účastnit veřejných zakázek a dostávat dotace.

 

zdroj : ČTK