DPP

[quote]Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell se obává možné eskalace sporu okolo běloruského vzdušného prostoru, do něhož se ve čtvrtek vložila Moskva. Borrell dnes prohlásil, že ruské rozhodnutí neumožnit přistát některým aerolinkám v Moskvě způsobilo na unijní straně velké komplikace. Ruská prezidentská kancelář dnes podle agentury TASS ale uvedla, že nevidí důvod pro vznik nových problémů ve vztahu Ruska a Evropské unie.[/quote]

Úřad pro leteckou dopravu Rosaviacija dnes oznámil, že průtahy ve vydávání povolení k příletu způsobuje skutečnost, že kvůli snaze leteckých společností vyhnout se Bělorusku a zvolit náhradní trasu dostává velké množství žádostí. Také ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov ubezpečil, že situaci, kdy Moskva odmítla přijmout lety z Evropské unie, zavinily technické problémy. Ty podle něj souvisejí konkrétně s tím, že je třeba určit náhradní místa, kterými letadla vstupují do ruského vzdušného prostoru.

Prezidenti a premiéři členských zemí EU v pondělí rozhodli o nových sankcích proti běloruskému režimu, který přinutil nouzově přistát civilní letoun s novinářem a opozičním aktivistou Ramanem Pratasevičem, jehož úřady uvěznily. Řada unijních zemí včetně Česka poté zakázala běloruským aerolinkám Belavia přistávat na svém území, přepravci z EU se navíc začali vyhýbat běloruskému vzdušnému prostoru.

Rusko, které je hlavním spojencem běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, ve čtvrtek znemožnilo přistát v Moskvě rakouským aerolinkám. Povolení nezískala ani francouzská společnost Air France, jejíž stroje se na cestě do Moskvy chtěly vyhnout Bělorusku. Aerolinky kvůli tomu ruší lety do ruské metropole.

„Bylo to velké narušení leteckého provozu. My ale stále nevíme, jestli jde o jednotlivé případy, nebo to bude obecný krok ruských úřadů,“ řekl před dnešním neformálním jednáním unijních ministrů obrany v Lisabonu Borrell. Dodal, že riziko eskalace ve vztahu k Rusku nelze vyloučit.

Rusko sice dalo zelenou dnešnímu letu společnosti Austrian Airlines z Vídně do Moskvy, který se plánuje vyhnout Bělorusku, francouzské aerolinky Air France dnes však podle agentury AFP informovaly o zrušení dalšího svého letu do Moskvy kvůli chybějícímu ruskému souhlasu.

Ruská agentura RBK ve čtvrtek večer informovala s odkazem na svůj nejmenovaný zdroj blízký ruskému ministerstvu dopravy, že přílety evropských aerolinií, které se rozhodnou vyhýbat Bělorusku, Rusko v nejbližší době povolí.

 

Zdroj  :ČTK