[quote]Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) připravuje výběrová řízení a technická řešení pro systém elektronických dálničních známek. Jejich spuštění stát plánuje na rok 2021. Po návštěvě ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) v sídle fondu to novinářům řekl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Průběžně rostou také výdaje fondu na dopravní stavby až na 100 miliard korun, SFDI má navíc připraveno dalších pět miliard korun pro zatím připravované projekty.[/quote]
Se zavedením tzv. videotollingu, tedy systému elektronických dálničních známek, počítá novela zákona o pozemních komunikacích. V současnosti ji řeší poslanci. V novém systému bude možné dálniční poplatek uhradit elektronicky prostřednictvím internetu nebo mobilní aplikace. Platby, které budou vázány na registrační značku vozidla, zaznamená informační systém Státního fondu dopravní infrastruktury. Systém by mohl do budoucna umožnit rovněž takzvané krajské dálniční známky, po kterých některé regiony volaly.
Zaplacení poplatku bude stát kontrolovat prostřednictvím kamer. K tomu chce ministerstvo dopravy využít také brány ze současného mýtného systému, které budou po přechodu na nový mýtný systém bez využití.
Ministerstvo dopravy si od zavedení elektronických známek slibuje zvýšení příjmů z dálničních poplatků o 220 milionů korun ročně. Zároveň by se měly snížit provozní náklady až o 120 milionů korun za rok.
Kremlík se dnes v sídle SFDI zajímal také o letošní výdaje fondu na dopravní stavby. Podle aktuálního rozpočtu fondu by na dopravní infrastrukturu měl fond letos vynaložit téměř 100 miliard korun. „Tato částka není definitivní, máme připravenou globální položku pro financování nových staveb, které budou průběžně zařazovány do financování podle toho, jak se investorům podaří dokončit jejich přípravu,“ uvedl Hořelica. Fond má pro tyto účely vyhrazeno dalších pět miliard korun.
Původně plánovaný rozpočet SFDI pro letošní rok počítal s výdaji kolem 87 miliard korun, díky využití rezerv z předchozích let a navýšením příjmů se však aktualizovaný rozpočet navýšil už téměř o 13 miliard korun.
Větší část peněz bude z fondu směřovat na železnice, a to 43,5 miliardy korun. Dalších téměř 40 miliard korun dostane Ředitelství silnic a dálnic. Na projekty na vodních cestách SFDI vyhradilo zhruba 1,4 miliardy korun. Zbylou částkou bude fond financovat ostatní projekty, a to například v letecké dopravě, cyklodopravě či v bezpečnosti dopravy. Rozpočet fondu počítá i s financováním silnic druhé a třetí třídy, na které krajům přispěje dvěma miliardami korun.
Státní fond dopravní infrastruktury funguje od roku 2001, od té poskytl na financování dopravní infrastruktury více než 1,1 bilionu korun. K nejdražším projektům patřila stavba dálnice D8 a železničního tunelu v Ejpovicích.
Zdroj : ČTK