DPP

Odborové organizace železničářů nesouhlasí s navrhovanou úpravou zdanění zaměstnaneckých benefitů z Fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP) a sociálního fondu. Rovněž jim vadí, že vládní konsolidační balíček počítá se zrušením daňového zvýhodnění členských příspěvků odborářů. Zástupci Odborového sdružení železničářů, Federace strojvůdců a dalších 11 organizací působících na železnici se proto v otevřeném dopisu obrátili na premiéra Petra Fialu (ODS) se žádostí, aby jejich připomínky ke konsolidačnímu balíčku zohlednil. 

Železničním odborářům vadí návrh na snížení prostředků na FKSP ze dvou procent z objemu prostředků na platy na jedno procento. „Zásadně nesouhlasíme s návrhem zdanění zaměstnaneckých benefitů z FKSP a sociálního fondu, stejně jako s návrhem na snížení objemu jejich tvorby ze dvou procent na jedno procento a současně ještě s určením poloviny z tohoto sníženého objemu na příspěvek na produkty spoření na stáří zaměstnanců,“ uvádějí odboráři. Poukazují na to, že objem použitelných prostředků FKSP a sociálního fondu na všechny ostatní účely by tak oproti současnému stavu zmenšil na čtvrtinu.

Ekonomický přínos opatření je navíc sporný, uvádějí odbory. Peníze z FKSP a sociálních fondů podle nich budou z větší části chybět v tržbách sportovních a kulturních zařízení či lékáren. Navíc budou odbory při kolektivním vyjednávání požadovat, aby se o peníze uspořené z FKSP a sociálních fondů zvýšily mzdy pracovníků.

Železničářským odborářům rovněž vadí zrušení slevy na daních za členské příspěvky členů odborových organizací. Argumentaci vlády, že jde o neobhajitelnou daňovou výjimku, považují za nevěrohodnou a zavádějící s ohledem na to, že obdobné daňové výjimky platí například u příspěvků na činnost politických stran či příspěvků na náboženské účely církví. „Jako mnohem pravděpodobnější se nám tedy jeví, že vládním návrhem na zrušení daňového odpočtu odborových členských příspěvků bude ve skutečnosti více než cokoliv jiného spíše jen negativní vztah některých politiků vládní koalice k odborům,“ uvádějí odboráři v dopise premiérovi.

Konsolidační balíček vláda představila v polovině května, příslušný návrh zákona projedná ve středu. Předloha mění přes 60 předpisů, obsahuje opatření, která vyžadují legislativní změny. Součástí tak nejsou omezování dotací a redukce státních výdajů, které mají pokrýt zhruba polovinu z plánované konsolidace v objemu 150,7 miliardy korun za dva roky.

Konsolidační balíček mimo jiné omezuje a ruší některé daňové výjimky. Nově už nebude možné uplatňovat daňovou slevu na školkovné, slevu na studenta nebo členský příspěvek v odborech. Slevu na manželku bude možné uplatnit pouze, pokud se stará o dítě do tří let. Balíček také ruší daňové zvýhodnění nepeněžních benefitů, snižuje limit pro osvobození příjmů z hazardních her od daně, ruší daňovou uznatelnost vína jako daru na reprezentaci a snižuje limit pro daňovou uznatelnost firemních vozidel.