Brněnský dopravní podnik se letos pustil do rekonstrukcí tří starých trolejbusů, které doplní jeho početnou flotilu historických vozidel. Nejdále jsou zatím práce na kloubovém voze 22Tr, hotový je zhruba z poloviny. Nedávno začaly práce na vozidle typu 14TrM a nejstarší z trolejbusů 9Tr odvezli do firmy Zliner na odstrojení a opískování použitelných částí, řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová.

Dosud má podnik pouze jeden historický trolejbus, a to kloubový 15Tr. Ostatní historická vozidla, která se v brněnských ulicích čas od času objeví při různých příležitostech, patří Technickému muzeu v Brně. „Přední část trolejbusu 22Tr je v medláneckých dílnách na lakování karoserie. Zadní část je zatím ve vozovně v Komíně, kde se dělají všechny ostatní práce. Už má nové oplechování a připravuje se také na lakování. Až budou obě části v Komíně, bude se pracovat na interiéru a elektroinstalaci,“ řekla Doležalová. Jedná se o typ, který Škoda dodávala do Brna v letech 2003 a 2004, z osmi kusů zbývají nyní v provozu čtyři. Během letoška by pravděpodobně měly být vyřazené z provozu.

Vozy typu 14TrM byly modernější verze klasického hranatého trolejbusu, který dodávala Škoda Ostrov od počátku 80. let minulého století. Pocházejí z roku 1995 a i tyto jsou ještě v provozu v posledních několika exemplářích, které by měly také dojezdit ještě letos. „Zatím se opravuje rám. Až bude hotový a bude oplechovaný, zamíří také do lakovny,“ uvedla Doležalová.

Nejzajímavější historii má trolejbus 9Tr, který jezdil v letech 1980 až 1996 v Brně a po vyřazení byl prodaný do ukrajinského Rovna. Když už dojezdil i tam, podařilo se jej dopravnímu podniku v roce 2019 získat zpět a do letoška stál odstavený ve vozovně. „V dubnu byl převezený do Zlineru, kde jej odstrojují a zjišťují, co ještě lze použít a co je potřeba udělat nové. Použitelné části půjdou na opískování a my čekáme, až nám dovezou nový trakční motor a obě nápravy. Další práce už si zase budeme dělat sami,“ řekla Doležalová.

Kdy budou vozidla hotová a připravená ukázat se veřejnosti, není jisté. Zaměstnanci na těchto vozech pracují, když jim to aktuální vytížení dovoluje. Zároveň by letos měla skončit renovace tramvaje 4MT z 50. let minulého století, bude z ní kavárenský vůz.

Ve sbírce dopravního podniku je několik tramvají a autobusů, převážně jde o vozidla vyrobená ve druhé polovině 20. století, výjimečně starší či mladší. Raritou je loď Morava, která byla jednou z prvních lodí, které provozoval dopravní podnik na přehradě po druhé světové válce.

Zdroj : ČTK